Serce na Walentynki; len z aliexpress

Koniecznie chciałam znaleźć i zrobić jakiś drobiazg na tegoroczne Walentynki, ale żeby nie był czerwony. I znalazłam – jeszcze w zeszłym roku. Z moim sentymentem do  rupieci wynajdywanych na targach staroci, patchworkowe retro serduszko nie zostało zdetronizowane przez żaden z dziesiątków innych walentynkowych wzorów, które obejrzałam i wylądowało na kanwie za którą posłużył krzywy len z aliexpress.

Haft krzyżykowy serce - kanwa, len z aliexpress

O wzorze

Wzór do tego haftu został opracowany przez wydawnictwo Brook’s Books i jest częścią serii Bride’s Tree.
Bride’s Tree to niemiecki zwyczaj obdarowywania młodych małżonków 12 symbolami, które udekorują ich pierwsze drzewko bożonarodzeniowe, zapewniając szczęśliwe życie. Serce jest symbolem legendarnej, bajkowej True Love czyli prawdziwej miłości. Inne symbole to na przykład dom symbolizujący bezpieczeństwo, ptak w gnieździe – radość i szczęście, kosz owoców – hojność i szczodrość, królik – nadzieję i pokój. Wydawnictwo przygotowało do wyszycia wszystkie 12 symboli, ale pozostałe wzory nie przykuły mojej uwagi tak jak to patchworkowe serce.

Bardzo miła tradycja. Nie przypominam sobie niczego podobnego w polskiej kulturze. A Wy spotkałyście się z czymś zbliżonym?

Haft jest malutki – około 50 na 60 krzyżyków, więc uporałam się z nim w kilka wieczorów. Wzór został bardzo dobrze opracowany, a instrukcja rozwiała wszystkie wątpliwości, które pojawiły się w trakcie haftowania. Backstitchy jest mało , ale i tak poczułam ulgę gdy się za nie zabrałam.  Okazało, że nie muszę zastanawiać się, w którym dokładnie miejscu wbić igłę, żeby linia wyszła ładnie, bo we wzorze wszystko jest precyzyjnie oznaczone.

Love, Bride's Tree - Serce, symbol prawdziwej miłości - Kanwa - len z aliexpress

Detale

Detale dodają uroku haftowi. Wreszcie, na tym małym hafcie, moje starania o to, żeby french knoty zaczęły jako tako wyglądać przyniosły rezultaty.  Nauczyłam się też co to są i jak zrobić śliczniutkie różyczki spider web rose i pętelki lazy daisy – tutaj wykorzystane do zrobienia liści i płatków kwiatów. Ten ostatni element akurat nie wyszedł mi za dobrze, bo użyłam za małej ilości pasemek muliny. Gdybym użyła czterech zamiast dwóch, płatki nabrałyby objętości i całość wyglądałaby korzystniej.

Szczegóły wzoru:

Wór: Love, Bride’s Tree, wydawnictwo Brook’s Books
Nici: mulina DMC, 8 kolorów, wzór haftowany 2 nitkami muliny
Dodatkowe ściegi: french knot, lazy daisy, spider’s web rose, backstitch
Tkanina: len z aliexpress o nierównym splocie
Termin: luty 2018

Serce na Walentynki, haft krzyżykowy - Kanwa - len z aliexpress

Len z aliexpress

Serduszko powinno z grubsza mieścić się w kwadracie, ale moje się wydłużyło.
Wykorzystałam len z aliexpress kupiony w ciemno w cenie 20zł za metr bieżący. Tkanina była wystawiona w dziale  ze zwykłymi tkaninami, a nie w rzeczach do rękodzieła, więc w opisie nie była oznaczona gęstość kanwy. Ale za taką kwotę żal było nie sprawdzić, czy nie odkryłam właśnie złotego źródła hafciarskich szmatek za bezcen. No nie odkryłam, tkanina nie ma równego splotu, ale i tak zdecydowałam się użyć jej do mojego walentynkowego haftu. Serca akurat mają to do siebie, że są elastyczne i nie przeszkadza im gdy się je rozciągnie w tę czy tamtą stronę.

W każdym razie idealny do haftu len z aliexpress za grosze gdzieś tam jest i będę szukała dalej.

Ciekawa jestem czy Wy robicie robótkowe zakupy na ali? Upolowałyście coś fajnego, albo wręcz odwrotnie, przyszło w paczce zupełnie nie to czego oczekiwałyście?

Walentynkowe buziole,
Dharma 🙂

Share: