Zestaw do haftu krzyżykowego bez numerów mulin

Wśród wielu możliwości zdobycia wzoru do haftu i skompletowania potrzebnych do rozpoczęcia robótki elementów mamy opcję kupienia gotowego zestawu. Zestaw do haftu krzyżykowego składa się zazwyczaj z prawie wszystkiego, co potrzebne jest do rozpoczęcia pracy: wybranego wzoru, muliny, tkaniny o odpowiednim rozmiarze, a czasem także igły.

Mulina w takich zestawach pakowana jest na różne sposoby i różnie oznaczana. Zazwyczaj tradycyjnie: mamy wzór z symbolami. Do każdego symbolu przypisany jest oryginalny numer muliny, a motki muliny oznaczone są również swoim oryginalnym numerem. Wszystko jest jasne, dołączonej muliny starcza z zapasem, a wzór można wykorzystać ponownie, dokupując sobie motki zgodnie z załączoną instrukcją.

Przykład wzoru haftu bez podanych oryginalych numerów mulin

Przykład wzoru haftu bez podanych oryginalnych numerów mulin

Zestaw do haftu krzyżykowego bez numerów mulin

Czasami jednak w zestawie mulina nie jest opisana swoimi oryginalnymi oznaczeniami. Motki mają przyporządkowane numery od 1 do kilku a nawet kilkudziesięciu – w zależności od tego, ile kolorów zawiera wzór. I dopiero te numery Przez ten prosty zabieg producentów, niemożliwe jest szybkie i łatwe dokupienie muliny, do ponownego wykorzystania wzoru. Oczywiście mozolne porównanie otrzymanych w zestawie mulin z próbnikiem pozwoli ustalić oryginalne numery kolorów. Jednak jest to czaso i pracochłonne, a do tego osiągalne tylko dla posiadaczy próbnika kolorów danej firmy.

Dlaczego więc producenci i projektanci coraz częściej wypuszczają zestawy bez oryginalnych numerów mulin? Ano dlatego, żeby chociaż w pewnym stopniu ograniczyć skalę piractwa i nielegalnej dystrybucji swoich wzorów. Zestaw do haftu krzyżykowego pozbawiony oryginalnej numeracji mulin przy wzorze, minimalizuje bezprawne umieszczanie i pobieranie takiego wzoru za pośrednictwem internetu, bo jest on zupełnie nieprzydatny. O ile w przypadku wzorów na które składa się kilka kolorów, możliwe byłoby samodzielne dobranie kolorów, o tyle przy kilkunastu, dobieranie zwykle nie wychodzi późniejszej robótce na dobre. W efekcie producenci zapewniają jako taką ochronę przed kradzieżą, swoim objętym przecież prawem autorskim, produktom.

Zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że dzielenie się płatnymi wzorami, udostępnianie w internecie, ściąganie z różnych źródeł to temat, który zawsze wywołuje kontrowersje. Ale moim zdaniem nasze zamiłowanie do piękna ręcznie tworzonych dzieł sztuki, które wychodzą spod naszych dłoni, komponuje się doskonale z etyką i uczciwością w rękodziele.

Share: