
Ilustracja: Orki, Anastasia Starodumova
Nie ma co ukrywać. W hafcie tylko część frajdy to wyszywanie. Druga część, wcale nie taka mała, to poszukiwanie i zdobywanie najpiękniejszych wzorów. Dlatego dziś długi, ale za to praktyczny post. Zebrałam w jednym miejscu informacje dotyczące Fabryki Życzeń i zakupu wzorów w ramach tego projektu.
Fabryka Życzeń
Zwykła droga do powstania wzoru jest prosta. Projektantka kupuje ilustrację od artysty, wykonuje wzór i udostępnia go do sprzedaży. W czasie Fabryki Życzeń jest inaczej. Projekt przebiega w kilku etapach i angażuje wszystkie strony: ilustratorów, projektantki wzorów i hafciarki. Podstawowa różnica jest taka, że w Fabryce Życzeń, to hafciarki wspólnie kupują ilustrację od artystów i tylko jeśli zbierze się minimalna, wyznaczona przez artystę liczba chętnych, ilustracja zostaje rozrysowana jako wzór przez projektantkę.
Ilustracje: Ekaterina Besperstova, Trzmiel i Olga Raguzthina, Sny Ziemi
Fabryka Życzeń ma swoje edycje 2 razy w roku na rosyjskiej grupie Studiya Dizayna na portalu vk.com, który działa podobnie do Facebooka.
A teraz szczegółowo to tym, jak wyglądają kolejne etapy projektu.
Pierwszy etap – głosowanie i wybór tematu przewodniego dla ilustracji
Początek Fabryki Życzeń to wybranie w głosowaniu tematu przewodniego aktualnej edycji. W bieżącym projekcie (wiosna 2019) temat to Planeta Ziemia.
Od lewej: Totemy i dzieci Czerwonoskórych – Tateshi Yokotaishi; Księżycowy zająć – Ann Kalin
Drugi etap – dla ilustratorów:
Ilustratorzy przygotowują prace wpasowujące się w wybrany temat i dodają je do albumu grupy Studya Dizayna. Mają na to określony czas, 2 tygodnie. Gdy wszystkie ilustracje są dodane, album zostaje publicznie udostępniony i zaczyna się etap trzeci.
Ilustracja po lewej: Anna Petunova,| po prawej: Katerina Besperstova,
Trzeci etap – dla projektantek wzorów
Gdy wszystkie ilustracje są w albumach, przychodzi czas na projektantki wzorów. Wybierają jedną lub kilka dostępnych ilustracji i deklarują wykonanie wzorów na ich podstawie. Deklaracją jest wpis w komentarzu do ilustracji „Беру эту иллюстрацию в разработку, и обязуюсь выполнить за 2 месяца, не позже”. Tłumaczenie tego wpisu jest mniej więcej takie. „Biorę tą ilustrację do przerobienia i zobowiązuję się ukończyć ją w 2 miesiące, nie dłużej”.
W Fabryce Życzeń mogą brać udział projektantki, które mają w swoim portfolio przynajmniej 15 wzorów.
Ilustracje: Inna Shulgina Podaruję ci wszystkie gwiazdy i Ekaterina Andreeva Klucz od świata
Czwarty etap – Fabryka Życzeń dla hafciarek
Czwarty etap to czas dla nas, hafciarek. Ilustratorzy opublikowali swoje prace i wiadomo które projektantki wybrały ilustracje. Teraz my deklarujemy, które ilustracje nas interesują na tyle, że chcemy wziąć udział w ich wykupieniu. To etap w którym wspólnie kupujemy ilustrację od ilustratora.
Tutaj, żeby nie komplikować przetłumaczyłam zasady dla hafciarek opisane przy projekcie i w niektórych miejscach dodałam drobne uwagi od siebie.
- Wybierz ilustracje, na podstawie których chciałabyś otrzymać schemat haftu. Zwróć uwagę nie tylko na ilustrację i ilustratora, ale także na projektantkę, która podjęła się wykonania wzoru.
- W komentarzu pod wybranymi ilustracjami wpisz dokładnie „Участвую в выкупе иллюстрации для схемы”. Ta fraza gwarantuje, że rozumiesz i akceptujesz warunki projektu i zgadzasz się zapłacić artystom 100 rubli. Wszystkie inne słowa, wyrażenia i sformułowania zostaną usunięte. (Tłumaczenie frazy to: „Uczestniczę w wykupieniu ilustracji do wzoru”).
- Koszt odkupienia ilustracji – to tylko 100 rubli (około 6-7 zł) na uczestnika. Minimalna liczba uczestników jest określona przez ilustratora. Podana jest pod każdą pracą.
- Przed zadeklarowaniem udziału upewnij się, że ilustrator dysponuje odpowiednim kanałem płatności. Najprostszym i najtańszym sposobem na przelew z Polski do Rosji jest paypal.
- Płatności dokonujesz u artysty. Piszesz bezpośrednią wiadomość (vk.com działa tak samo jak Facebook) z prośbą o podanie danych do przelewu . Po opłaceniu ilustracji odsyłasz potwierdzenie, a ilustrator po zakończeniu wpłat przesyła listę wpłacających projektantce wzoru.
- Płatności dokonuje się dopiero po zebraniu wymaganej liczby chętnych (plus 2-3 osoby do ubezpieczenia). Możesz wypatrywać w komentarzach wpisu ilustratora z hasłem „начало оплат” lub podobnego. Oznacza ono, że zebrała się wystarczająca ilość hafciarek do wykupienia ilustracji.
- Na wykupienie ilustracji jest tylko tydzień. Po jego upływie zapisy są zamknięte i dalsze wpłaty nie są przyjmowane. Ilustratorzy zwykle zamykają zgłoszenia hasłem „стоп выкуп”, które dodają w komentarzu pod pracą. W aktualnej edycji czas na zakupy kończy się 24 lutego 2019.
Ilustracja: Yulia Goncharova, Zakochane Ary
Piąty etap – projektantka wykonuje wzór
Po zakończeniu wpłat dla ilustratora, projektantka wzorów ma 2 miesiące na ukończenie swojej pracy. Gdy wzór będzie gotowy, otrzymasz od niej wiadomość prywatną z informacjami dotyczącymi płatności. Wpłacasz drugie 100 rubli, tylko tym razem projektantce.
Dalej wszystko przebiega tak jak przy płatnościach dla ilustratorów. Płacisz, wysyłasz potwierdzenie, dostajesz wzór i wyszywasz. Albo dokładasz do swojej puchnącej kolekcji wzorów do wyszycia kiedyś.
Ilustracje: Ekaterina Andreeva, Dobry Alchemik i Yulia Ivanova, Planeta Motyli
Dla nas hafciarek w Fabryce Życzeń najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze w pewnym stopniu to my swoimi decyzjami wybieramy z dostępnych ilustracji te, które zamienią się we wzór haftu. Po drugie ceny powstałych wzorów są dla uczestniczek Fabryki bardzo niskie.
Pierwszy raz wspomniałam o Fabryce Życzeń we wpisie o hafcie Czerwony Kapturek . To był mój pierwszy zakup, dzięki któremu jeszcze coś spodobało mi się w tym projekcie. Lubię czekać na to jakie ilustracje się pojawią i obserwować które projektantki wezmą udział w danej edycji. Kibicować ilustracjom, które mi się spodobały i sprawdzać czy zebrały wystarczającą liczbę chętnych, aby powstał z nich wzór. Emocje są trochę jak w sporcie 🙂
Na koniec jeszcze linki.
Portal vk.com
Grupa Studiya Dizayna organizująca Fabrykę Życzeń
Album ze 177 ilustracjami wiosennej edycji. Zakupów można dokonywać do 24 lutego.
Wszystkie ilustracje w tekście pochodzą z tego albumu i biorą udział w Fabryce Życzeń.
Jestem ciekawa czy zainteresuje Cię ten projekt i czy są w tej edycji jakieś ilustracje, które mogłabyś wyszyć. Daj koniecznie znać! Ja zrobię małe zakupy jutro 🙂
uściski
Super mini przewodnik! Słyszałam o Fabryce życzeń, ale nie do końca „rozkminiłam” o co chodzi, a Ty wytłumaczyłaś to w bardzo przystępny sposób 🙂 Dla mnie największą barierą jest ta językowa :))
Ciekawa jestem kiedy mniej więcej jest ta druga edycja?
Cieszę się, że pomogłam 🙂 Fabryka Życzeń od chyba 3 lat jest 2 razy w roku. Wiosną i jesienią. Poprzednia była we wrześniu, więc prawdopodobnie w tym roku będzie tak samo.
U mnie z rosyjskim nie jest wybitnie ale daję sobie radę. Najgorsze jest dla mnie, że nie mam nakładki na klawiaturę z cyrylicą i pisanie czegokolwiek choćby najprostszego jest katorgą. Najłatwiej mi pisać w tłumaczu googlowym. Część tłumaczę automatycznie na rosyjski . Natomiast jak widzę że proponuje mi bezsensowne zdania, to korzystam z opcji gdzie można w nim pisać rosyjskie słowa naszym alfabetem, a on proponuje zapis cyrylicą.
Zajrzałam jeszcze raz. Bociany i motyle są super. Ale u mnie ” niet” Pay Pala.
Jola, to jest jakieś 3 minuty , żeby konto na PayPal założyć, to są najbezpieczniejszsze zakupy i proste jak budowa cepa 🙂 płasisz potem za wzór i masz go za kilka minut na skrzynce pocztowej 🙂
Właśnie tak 🙂 Większą przeszkodą może być chyba tylko dogadanie się z Rosjankami i ustalenie ile fatycznie trzeba zapłacić, doliczając prowizję paypala. Parę miesięcy temu pozmieniało się i teraz trzeba odrobinę pokombinować.
Jola, Ula ma rację. Paypal jest bardzo łatwy i jest po polsku. Poza tym jak nie chcesz go zakładać a coś wpadło Ci w oko, to zawsze pomogę 🙂
Dobrze to wszystko opisałaś. Szkoda, że nie miałam czasu obejrzeć dokładnie wszystkich zdjęć, ale rzeczywiście tak na „chybcika”, to mnie nic na kolana nie rzuciło. Może następnym razem.
Fabryka Życzeń, to bardzo fajny pomysł.
Cieszę się, że tekst jest zrozumiały 🙂 No i tak, tym razem szału z ilustracjami nie ma, ale i tak zrobiłam malutkie zakupy.
Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam Twój post i wiele się dowiedziałam:)Pozdrawiam
Cieszę się bardzo, że wpis się przydał 🙂 To dla mnie ważne 🙂
ja w tym roku odkryłam ten rosyjski fejsbuk, przypadkiem przegladając pinterest w poszukiwaniu schematu, no i przepadłam kompletnie, przede wszystkim odkryłam jakie piękne wzory robią Rosjanki, a pojęcia o tym zielonego nie miałam :), doczytałam o tym projekcie kupowanioa wzorów o którym napisałaś, no i przede wszystkim zobaczyłam na instagramie – bo jak wiadomo po nitce do kłębka – moc przepięknie wyhaftowanych dzieł i do tego sfotografowanych w niesamowicie uroczej stylizacji, człowiek żyje tyle lat i pojęcia nie ma, ze istnieje tam tak rozwinięty piękny hafciarski świat 😉
Tak, mnie też zachwyciło, że w Rosji krzyżyki są tak popularne, że z tworzeniem wzorów zajmuje się kilkaset osób. Szkoda, że u nas tak nie jest 🙂
Ależ Ty to wszystko pięknie opisałaś😊😊Portal vk.com to jeden z moich ulubionych ale nie wiedziałam o Fabryce życzeń. Wiele ilustracji jest pięknych ale z rozsądku chyba się nie zapiszę….nakupowałam już tyle wzorów, że kolejny to byłaby już gruba przesada🙃🙃
Cieszę się, że wpis się przydał 🙂
Ja też jestem obkupiona. Na szczęście dla mojego portfela akurat ta edycja Fabryki Życzeń nie jest tak udana jak poprzednia. Nie ma zbyt dużo ilustracji, które by mnie zachwyciły więc zrobiłam tylko mini zakupy 🙂
Czasem żal, że „facebookowa” nie jestem 😉 tyle mnie omija…
Kasia, fejsbukova możesz nie być. Za to możesz być, nie wiem jak to napisać, vk- owa 🙂 ? Mnóstwo fajnych wydarzeń, i wzorów pojawia się na vk.vom 🙂 Fejsbuka możesz śmiało dalej omijać szerokim łukiem 🙂