Fabryka Życzeń, Alnastasia Starodumova

Ilustracja: Orki, Anastasia Starodumova

Nie ma co ukrywać. W hafcie tylko część frajdy to wyszywanie. Druga część, wcale nie taka mała, to poszukiwanie i zdobywanie najpiękniejszych wzorów. Dlatego dziś długi, ale za to praktyczny post. Zebrałam w jednym miejscu informacje dotyczące Fabryki Życzeń i zakupu wzorów w ramach tego projektu.

Fabryka Życzeń

Zwykła droga do powstania wzoru jest prosta. Projektantka kupuje ilustrację od artysty, wykonuje wzór i udostępnia go do sprzedaży. W czasie Fabryki Życzeń jest inaczej. Projekt przebiega w kilku etapach i angażuje wszystkie strony: ilustratorów, projektantki wzorów i hafciarki. Podstawowa różnica jest taka, że w Fabryce Życzeń, to hafciarki wspólnie kupują ilustrację od artystów i tylko jeśli zbierze się minimalna, wyznaczona przez artystę liczba chętnych, ilustracja zostaje rozrysowana jako wzór przez projektantkę.

Ilustracje: Ekaterina Besperstova, Trzmiel i Olga Raguzthina, Sny Ziemi

Fabryka Życzeń ma swoje edycje 2 razy w roku na rosyjskiej grupie Studiya Dizayna na portalu vk.com, który działa podobnie do Facebooka.

A teraz szczegółowo to tym, jak wyglądają kolejne etapy projektu.

Pierwszy etap – głosowanie i wybór tematu przewodniego dla ilustracji

Początek Fabryki Życzeń to wybranie w głosowaniu tematu przewodniego aktualnej edycji. W bieżącym projekcie (wiosna 2019) temat to Planeta Ziemia.

Od lewej: Totemy i dzieci Czerwonoskórych – Tateshi Yokotaishi; Księżycowy zająć – Ann Kalin

Drugi etap – dla ilustratorów:

Ilustratorzy przygotowują prace wpasowujące się w wybrany temat i dodają je do albumu grupy Studya Dizayna. Mają na to określony czas, 2 tygodnie. Gdy wszystkie ilustracje są dodane, album zostaje publicznie udostępniony i zaczyna się etap trzeci.

Fabryka Życzeń, Anna Petunova Fabryka Życzeń, Katerina Besperstova

Ilustracja po lewej: Anna Petunova,| po prawej: Katerina Besperstova,

Trzeci etap – dla projektantek wzorów

Gdy wszystkie ilustracje są w albumach, przychodzi czas na projektantki wzorów. Wybierają jedną lub kilka dostępnych ilustracji i deklarują wykonanie wzorów na ich podstawie. Deklaracją jest wpis w komentarzu do ilustracji „Беру эту иллюстрацию в разработку, и обязуюсь выполнить за 2 месяца, не позже”. Tłumaczenie tego wpisu jest mniej więcej takie. „Biorę tą ilustrację do przerobienia i zobowiązuję się ukończyć ją w 2 miesiące, nie dłużej”.
W Fabryce Życzeń mogą brać udział projektantki, które mają w swoim portfolio przynajmniej 15 wzorów.

Ilustracje: Inna Shulgina Podaruję ci wszystkie gwiazdy i Ekaterina Andreeva Klucz od świata

Czwarty etap – Fabryka Życzeń dla hafciarek

Czwarty etap to czas dla nas, hafciarek. Ilustratorzy opublikowali swoje prace i wiadomo które projektantki wybrały ilustracje. Teraz my deklarujemy, które ilustracje nas interesują na tyle, że chcemy wziąć udział w ich wykupieniu. To etap w którym wspólnie kupujemy ilustrację od ilustratora.

Tutaj, żeby nie komplikować przetłumaczyłam zasady dla hafciarek opisane przy projekcie i w niektórych miejscach dodałam drobne uwagi od siebie.

  • Wybierz ilustracje, na podstawie których chciałabyś otrzymać schemat haftu. Zwróć uwagę nie tylko na ilustrację i ilustratora, ale także na projektantkę, która podjęła się wykonania wzoru.
  • W komentarzu pod wybranymi ilustracjami wpisz dokładnie „Участвую в выкупе иллюстрации для схемы”. Ta fraza gwarantuje, że rozumiesz i akceptujesz warunki projektu i zgadzasz się zapłacić artystom 100 rubli. Wszystkie inne słowa, wyrażenia i sformułowania zostaną usunięte. (Tłumaczenie frazy to: „Uczestniczę w wykupieniu ilustracji do wzoru”).
  • Koszt odkupienia ilustracji – to tylko 100 rubli (około 6-7 zł) na uczestnika. Minimalna liczba uczestników jest określona przez ilustratora. Podana jest pod każdą pracą.
  • Przed zadeklarowaniem udziału upewnij się, że ilustrator dysponuje odpowiednim kanałem płatności. Najprostszym i najtańszym sposobem na przelew z Polski do Rosji jest paypal.
  • Płatności dokonujesz u artysty. Piszesz bezpośrednią wiadomość (vk.com działa tak samo jak Facebook) z prośbą o podanie danych do przelewu . Po opłaceniu ilustracji odsyłasz potwierdzenie, a ilustrator po zakończeniu wpłat przesyła listę wpłacających projektantce wzoru.
  • Płatności dokonuje się dopiero po zebraniu wymaganej liczby chętnych (plus 2-3 osoby do ubezpieczenia). Możesz wypatrywać w komentarzach wpisu ilustratora z hasłem „начало оплат” lub podobnego. Oznacza ono, że zebrała się wystarczająca ilość hafciarek do wykupienia ilustracji.
  • Na wykupienie ilustracji jest tylko tydzień. Po jego upływie zapisy są zamknięte i dalsze wpłaty nie są przyjmowane. Ilustratorzy zwykle zamykają zgłoszenia hasłem „стоп выкуп”, które dodają w komentarzu pod pracą. W aktualnej edycji czas na zakupy kończy się 24 lutego 2019.

Fabryka Życzeń, Yulia Goncharova

Ilustracja: Yulia Goncharova, Zakochane Ary

Piąty etap – projektantka wykonuje wzór

Po zakończeniu wpłat dla ilustratora, projektantka wzorów ma 2 miesiące na ukończenie swojej pracy. Gdy wzór będzie gotowy, otrzymasz od niej wiadomość prywatną z informacjami dotyczącymi płatności. Wpłacasz drugie 100 rubli, tylko tym razem projektantce.

Dalej wszystko przebiega tak jak przy płatnościach dla ilustratorów. Płacisz, wysyłasz potwierdzenie, dostajesz wzór i wyszywasz. Albo dokładasz do swojej puchnącej kolekcji wzorów do wyszycia kiedyś.

Ilustracje: Ekaterina Andreeva, Dobry Alchemik i Yulia Ivanova, Planeta Motyli

Dla nas hafciarek w Fabryce Życzeń najważniejsze są dwie rzeczy. Po pierwsze w pewnym stopniu to my swoimi decyzjami wybieramy z dostępnych ilustracji te, które zamienią się we wzór haftu. Po drugie ceny powstałych wzorów są dla uczestniczek Fabryki bardzo niskie.

Pierwszy raz wspomniałam o Fabryce Życzeń we wpisie o hafcie Czerwony Kapturek . To był mój pierwszy zakup, dzięki któremu jeszcze coś spodobało mi się w tym projekcie. Lubię czekać na to jakie ilustracje się pojawią i obserwować które projektantki wezmą udział w danej edycji. Kibicować ilustracjom, które mi się spodobały i sprawdzać czy zebrały wystarczającą liczbę chętnych, aby powstał z nich wzór. Emocje są trochę jak w sporcie 🙂


Na koniec jeszcze linki.
Portal vk.com
Grupa Studiya Dizayna organizująca Fabrykę Życzeń
Album ze 177 ilustracjami wiosennej edycji. Zakupów można dokonywać do 24 lutego.
Wszystkie ilustracje w tekście pochodzą z tego albumu i biorą udział w Fabryce Życzeń.

Jestem ciekawa czy zainteresuje Cię ten projekt i czy są w tej edycji jakieś ilustracje, które mogłabyś wyszyć. Daj koniecznie znać! Ja zrobię małe zakupy jutro 🙂

uściski

Follow my blog with Bloglovin

Share: