Francuzka viktoryia ivchenko

U mnie bez zmian, cały czas przyciągają mnie wzory z dziewczęcymi twarzami, a ta oto dziewuszka, którą zaprojektowała Viktoria Ivchenko, nie dała mi nawet chwili na wahanie. Zobaczyłam, kupiłam, zrobiłam.

Jak bardzo ta Francuzka jest francuska i jak mocno beret kojarzy się z Francją, a przy okazji niezależnością i emancypacją z początku ubiegłego wieku? Tak bardzo, że nawet Andrzej rzuciwszy okiem na jeszcze nie wyszyty schemat powiedział – O, jakaś Francuzka!

Francuzhenka ivchenko victoria

Francuzhenka viktoria ivchenko

Praca nad haftem

Wzór jest nieduży, ma 66 na 119 krzyżyków i wyszycie go zajęło mi niecałe 2 tygodnie. Oprócz krzyżyków jest w nim do zrobienia trochę półkrzyków i sporo backstitchy gęsto przycupniętych na akordeonie i włosach. Piegi na buzi i guziki na bluzce to french knots czyli supełki francuskie.

W schemacie jest 8 łączonych kolorów. Wiem, że część z was uważa, że to zbyteczne udziwnienia i komplikowanie wzoru, ale mnie to nie przeszkadza. W DMC jest 500 kolorów nici, a i tak różnice miedzy podobnymi kolorami są na tyle duże, że czasem łączenie dwóch najbliższych sobie barw ma sens. Płynniejsze przejścia tonalne dodają tylko uroku obrazkom.

Wzór jest łatwy, ale przygotowanie schematu mogłoby być odrobinę lepsze. Backstitche wykonuje się tu trzema kolorami, a french knoty dwoma. W obu przypadkach ciężko odróżnić kolor lini i kropeczek dla konkretnych kolorów.

Francuzka ivchenko viktoria

„Francuzka” –  Viktoria Ivchenko

„Француженка” – Виктория Ивченко

Vintage Belfast 32ct
66 x 119 krzyżyków dwoma pasmami muliny
21 kolorów DMC + 8 kolorów łączonych
krzyżyki, półkrzyżyki, backstitch, french knots
Cena wzoru to 350 rubli, czyli około 20zł (kwiecień 2018). Przy czym dla nie-Rosjan Viktoria Ivchenko podaje cenę w dolarach i wtedy po przeliczeniach walut wychodzi kilka złotych więcej.

Francuzka-Француженка Виктория Ивченко

Gdzie i jak kupić wzór tego haftu

Viktoria Ivchenko nie ma swojej strony internetowej. W ogóle większość rosyjskich projektantek nie ma stron i opierają się na social mediach. Podstawowym portalem, na którym prezentują i sprzedają swoje wzory jest vk.com, bliźniaczo podobny do facebooka. Viktoria Ivchenko ma tam swoje konto i żeby zamówić wzór trzeba skontaktować się z nią przez wiadomość prywatną po rosyjsku albo angielsku. Czyli też trzeba założyć tam konto.

Przy zamawianiu wystarczy krótka informacja o tym co chcecie kupić i o wybranym rodzaju płatności. Najwygodniejsza i najtańsza opcja z Polski to rozliczenie przez PayPal. Jeśli nie znacie rosyjskiego, ani angielskiego to prostą wiadomość pomoże wam przetłumaczyć Google Translate. Z takim zdaniem poradził sobie całkiem poprawnie:

Dzień dobry, chciałabym kupić wzór „Француженка” z płatnością przez PayPal.

Tłumaczenie Google Translate: Good morning, I would like to buy  „Француженка” design with payment via PayPal.

Jeśli wyślecie taką lub podobną wiadomość, to w odpowiedzi otrzymacie adres mailowy potrzebny do przesłania pieniędzy przez PayPal. Często pojawia się też prośba o dołączenie w wiadomości prywatnej zrzutu ekranu z potwierdzeniem przelewu dla szybszej i łatwiejszej weryfikacji płatności.

I tyle. Po weryfikacji wpłaty otrzymacie wzór w pdf, który też zazwyczaj przesyłany jest przez wiadomość prywatną i już możecie śmigać igiełką.


Viktoria Ivchenko to teraz chyba moja ulubiona projektantka wzorów. Mam na tamborku jeszcze jeden jej wzór, który za kilka dni skończę, a na swoją kolej czeka następny, trzeci.

Bardzo obfity hafciarsko mam ten roku, a haft to dla mnie nie tylko hobby. To moja odskocznia i radość. Zajęcie, w które wkładam wielki kawałek serducha i cieszę się, że mogę się nim z wami dzielić.

Ściskam!

Share: